Historie oddílu
Vše začíná a končí silnou ženou
Ačkoliv byl oddíl Powerlifting Gladiators založen až v roce 2020, jeho historie sahá až do roku 2013, kdy Pavla Kladidová založila oddíl Xxtreme Arena Praha a posléze oddíl ARENA Pavly Kladivové.
Pavla "Kulíšek" Kladivová (na fotografii nahoře) je přesně ten typ, který sportem doslova žije. Sportovním aktivitám se věnovala už odmalička. Její vášeň pro pohyb začala trochu paradoxně hodinami baletu a gymnastiky, následovalo plavání, tenis, basket a mnoho dalších. V páté třídě nastoupila na sportovní gymnázium, kde se na řadu let rozhodla věnovat atletice. Slibně se vyvíjející kariéru atletky však přerušila nemoc.
Ke zvedání železa se vlastně dostala (ne)šťastnou náhodou. Díky zdravotním omezením měla Pavla striktní zákaz běhu a větší námahy vůbec. Zkusila tedy postupně zvedat činky a znovu budovat svou fyzičku v posilovně; cviky jako dřep, bench-press a mrtvý tah se staly denní rutinou.
Oddíl silového trojboje Xxtreme Arena Praha
Mezi Páji největší úspěchy patří 2. místo na juniorském mistrovství Evropy a hned po dvou měsících vítězství na juniorském mistrovství světa v silovém trojboji. O rok později absolutní prvenství na MEJ (mistrovství Evropy juniorů). Naplno to však Pavlu táhlo ke vzpírání se vrhla skutečně po hlavě.
Po pouhých šesti měsících tréninku absolvovala Pavla své první, tentokrát akademické Mistrovství světa, po dalším roce seniorské Mistrovství Evropy. Českou republiku reprezentovala celých 7 let, za tu dobu projela velký kus světa, spolupracovala s předními odborníky, profesionálními sportovci i trenérskými esy.
Píše se rok 2013 a v červnu vzniká první pobočka tělocvičny pod vedením Pavly Kladivové. Tělocvična nese název XXTREME CF ARENA a prostředí je dost undergroundové. Spolu s tělocvičnou vzniká i oddíl silového trojboje Xxtreme Arena Praha.
Pavlu jste mohli v tělocvičně potkat každý den, prakticky v ní jednu dobu i žila. V Aréně byla hlavně trenérem, ale jak sama říká, na začátku byla i recepční, uklízečka, účetní a údržbářem v jedné osobě. Mnoho sportovců, kteří začínali s Pavlou pod jednou střechou a ve stejném týmu mají dnes vlastní úspěšné tělocvičny a nebo jsou úspěšnými sportovci a trenéry.
V trojboji zazářila v roce 2013 Pavla v benči, kdy se ji podařilo vytlačit úctyhodných 100 kg při tělesné váze 73 kg.
Účastnila se pravidelně i MČR ve zvedání kamene, kde ustanovila nový světový rekord (2011).
Oddíl silového trojboje ARENA Pavly Kladivové s. r. o. do roku 2018
Pavla zakládala svou tělocvičnu s úmyslem pomáhat lidem správně a zdravě se hýbat. Tímto přístupem k pohybu i lidem samozřejmě přilákala k trojboji i vzpírání další zájemce z řad sportovců i běžné populace. Sama vzpomíná, že kdysi měl oddíl i k padesátce členů. Přesné číslo bohužel dnes nedohledáme.
Pravdou je, že jak klesal Pavly zájem o tento sport, klesal i počet zájemců o členství v oddíle. V roce 2016 se o oddíl silového trojboje staral Tomáš Kejík, který vystupoval jako předseda.Tentýž rok změnila Aréna právní formu i název na ARENA Pavly Kladivové s.r.o.. a za pomoci investora se pak stěhovala z omšelého prostředí skladiště, kde se odvážili trénovat jen ti největší "punkáči", do nového do pražských Jinonic a Centra.. Pavla se dnes věnuje zejména zápasení. Za sebou má zápasy v K1, fullcontactu, thaiboxu a hand to hand fightingu. Hned v první sezoně se ji povedlo zvítězit na ME federace WKU a odnesla si stříbro z MS v ruském národním sportu H2H fighting. Paralelně funguje jako hlavní trenér a lektor v ARENĚ, která má v současnosti v Praze hned dvě pobočky s perfektně vybavenými tělocvičnami jak pro funkční trénink, tak pro crossfit a velkou činku, ale i pro různé druhy zápasu.
Po přestěhování do nového se koncept tělocvičen trochu změnil. Cílem bylo přivést především platícího zákazníka z ulice. Běžnou populaci. A běžná populace zkrátka nechce a ani nemusí podávat maximální výkony nebo soutěžit v trojboji nebo vzpírání. Člověk z kanceláře potřebuje pod dozorem trenéra pracovat na své kondici a všeobecném rozvoji pohyblivosti a síly, umět něco dřepnout, zvednout, sám se vzepřít nebo odtlačit. Chce se hýbat bez bolesti a nemusí dosahovat elitních výkonů, aby toho dosáhl.
Oddíl silového trojboje ARENA Pavly Kladivové s. r. o. po roce 2018
A tak se z undergroundové tělocvičny pro punkáče s činkami a koulemi stala trochu komerční záležitost. To nám ale nezabránilo dál závodit v silovém trojboji a mít v tělocvičně základnu. Bohužel ani Tomáš Kejík o trojboj nejevil příliš zájem. Koneckonců kdo by mu to měl za zlé. Tomáš byl hlavně vzpěrač a v roce 2018 ho čekal ohromný comeback a možnost se účastnit Mistrovství Evropy. Samozřejmě, že měl myšlenky úplně někde jinde, než u trojboje.
Nejen proto vedla od jara roku 2018 Oddíl silového trojboje ARENA Pavly Kladivové s. r. o. Veronika Břízová.
V souvislosti s velkou činkou pořádá ARENA Pavly Kladivové pravidelně kurzy vzpírání s Tomášem Kejíkem. O trojboji se veřejnost cíleně příliš nedozví. Kurz velké činky na tři základní disciplíny trojboje Aréna nepořádá. Sice je práce s velkou činkou zahrnuta do běžných lekcí pro veřejnost (v rámci pokročilého funkčního tréninku a crosstréninku), ale výuka ve skupině 14 osob nemůže být nikdy tak efektivní, jako v menší skupince, která se věnuje stejné problematice na podobné úrovni a více dopodrobna. Nezasvěcení často ani netuší, že v Aréně funguje oddíl silového trojboje a že má velmi úspěšné závodníky a to i na mezinárodní úrovni.
Takovou první vlaštovkou srazů přátel velké činky byla první akce s názvem Vánoce na MAX, kde šlo o to si zazvedat a rozloučit se před vánočními svátky s oblíbenými cvičenci i trenéry. V pobočce APK v Nuslích jsme měli opravdu silnou základnu pokročilejších cvičenců, kteří si velkou činku a lektorku Veroniku Břízovou oblíbili. Někteří jsou dodnes členy našeho oddílu (PWL Gladiators).
Aby se o silovém trojboji a velké čince dozvěděli i běžní návštěvníci Arény a další zájemci z řad veřejnosti, rozhodla se Veronika Břízová, ještě předtím, než se stala předsedkyní, pořádat pravidelně každou první sobotu v měsíci setkání pro členy oddílu i zájemce o trojboj. Všichni, kteří se akce, která se ujala pod názvem Form Check Saturday, zúčastnili, se mohli zdarma poradit ohledně techniky, tréninkového plánu a dostat rady od zkušených závodníků. V r. 2020 jsme po uzavření nuselské pobočky tyto sobotní akce přesunuli do pobočky v Jinonicích.
V roce 2020 se přes nepříznivé podmínky dané pandemií SARS-CoV-2 uskutečnil v průběhu července a srpna první intenzivní kurz specializovaný na trojboj. Jednalo se o kurz pořádaný soukromě Veronikou Břízovou, tehdejší předsedkyní oddílu, která měla zájem tento sport v Aréně udržet a rozvíjet ho. Kurz trval šest týdnů, lekce v délce 90 minut probíhaly 3 krát týdně. Na konci kurzu byl každý účastník schopen provést dřep, benčpres i mrtvý tah ve variantě vhodné k jeho úrovni, zdatnosti a anatomickým dispozicím. Cílem nebylo ani tak vychovat nové trojbojaře, ale naučit pár vybraných zájemců, jak správně provést disciplíny, aby je pak zvládli v tělocvičně i sami a předešli tak případnému zranění. Není nic horšího, než slyšet od amatérů, kteří neznají správnou techniku, že mají špatné rameno kvůli benčpresu, nebo je bolí záda kvůli mrtvému tahu a kolena ze dřepu. Pokud člověk neovládá techniku cviku, nemůže za jeho bolesti a zranění cvik, ale vlastní neznalost. A ta může mnohdy dost bolet. Cílem kurzu bylo ukázat, že trénink se zátěží není nebezpečný, pokud je vše prováděno správně.
Pod vedením Veroniky se oddíl opět rozrostl. Veronika si zakládá na tom, že většinu závodnických výprav doprovází, pokud to je v jejích možnostech. Zároveň k podobnému přístupu vede i ostatní. Stalo se tedy téměř samozřejmostí, že členové oddílu, kteří zrovna nezávodí, pomáhají na závodech na oplátku účastníkům závodu, Stmeluje to kolektiv a vytváří nová přátelství.
Na soutěžích v silovém trojboji RAW družstev i jednotlivců jsme měli v letech 2019 i 2020 početné výpravy, které byly velmi úspěšné. Závodníci opět obsazovali, tak jako dřív, místa na bednách téměř ve všech kategoriích, ve kterých se účastnili. Zároveň se podařilo vybudovat i slušnou fanouškovskou základnu. Podpora na tribuně je nesmírně příjemná.
Oddíl ARENA Pavly Kladivové s. r. o. končí, rodí se Powerlifting Gladiators z. s.
Hlavním důvodem, proč jsme uvažovali už delší dobu o změně, byla nevyhovující právní forma oddílu. ARENA Pavly Kladivové s. r. o. je především firma generující zisk, jak napoví zkratka, jedná se o společnost s ručením omezeným. Oddíl silového trojboje byl zapsán do Českého svazu silového trojboje také s touto zkratkou, Nebyl založen tudíž jako spolek (neziskovka), ale fungoval pouze v rámci této tělocvičny, v rámci podnikání. Oddíl dále neměl vlastní stanovy, pravidla byla těžko nastavitelná a tudíž po členech vymahatelná a i role předsedy byla spíše symbolická. Pokud nejsou zavedena pravidla, nelze je uplatňovat, nelze oddíl efektivně vést. Takže jsme uvažovali o převedení oddílu na neziskovku - zapsaný spolek, s čímž souviselo i vytvoření stanov spolku, které jsou závazné pro všechny členy a tudíž bude jednodušší dohlédnout na jejich dodržování. Nakonec jsme změnili i jméno, aby bylo sice patrné, odkud pocházíme - Gladiátoři svá klání přece svádí v Aréně, ale také aby bylo zřejmé, že už jdeme trochu jiným směrem a jedná se o novou etapu.
Změna jména proběhla částečně i proto, že jako reprezentanti oddílu nesoucí jméno ARENA Pavly Kladivové už jsme necítili ze strany tělocvičny takovou podporu v tom, co děláme. Dřív byla Aréna undergroundová tělocvična určená především pro silové sportovce, trojbojaře, vzpěrače a jiné profesionály. Široká veřejnost byla okrajovou klientelou. Nyní je to přesně naopak. My trojbojaři jsme se stali menšinou, která už není tak oblíbená, protože jen zabereme hodně kotoučů a trénink nám trvá i dvě hodiny. Standardem se stalo, že v odpoledních hodinách prostě není často ani vybavení, ani prostor pro adekvátní individuální trénink, a to bohužel v obou Arénách. A pokud už se rozhodnete trénink absolvovat, stává se, že se o prostor i vybavení přetahujeme s ostatními návštěvníky, především z vedených skupinových lekcí. Lekce i veřejnost totiž fungují na společném prostoru se společným vybavením a přednost má vždy lekce. Jsme rádi, že nám Aréna dovoluje aspoň jednou měsíčně zde pořádat oddílový trénink s názvem Form Check Saturday. Koná se ale v době, kdy je pro veřejnost tělocvična zavřená, tj. v sobotu.
Většina původních členů oddílu ARENA Pavly Kladivové s. r. o. tvoří i jádro nového oddílu s názvem Powerlifting Gladiators z. s.,
Rok 2020 s sebou přinesl i další změny. Fitness průmysl prošel hned dvěma omezeními provozu z nařízení vlády ČR a po první karanténě se pobočka Arény v Nuslích, která do té doby sloužila jako základna oddílu, už neotevřela. Vykazovala nižší ziskovost a návštěvnost už před prvním uzavřením provozu na jaře 2020 a po znovuotevření už nebyl její provoz obnoven. Každou první sobotu v měsíci jsme zde pořádali oddílové tréninky s názvem Form Check Saturday. Tato iniciativa přišla od Veroniky Břízové ještě předtím, než převzala post předsedkyně oddílu někdy koncem roku 2017. Od března roku 2018 se pak konali pravidelně. Po zavření nuselské pobočky se oddílové tréninky přesunuly do pobočky v Jinonicích.
Myslíme si, že odtržení oddílu od firmy a změna názvu byl dobrý tah. V dnešní době je nejisté, kolik tělocvičen ještě zkrachuje a bude své podnikání muset pověsit na hřebík. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby se ARENA Pavly Kladivové i přes všechny uzavírky a omezení udržela, je naším domovem a i nadále, pokud nám to situace a vedení umožní bychom pokračovali s Form Check Saturday v její jinonické pobočce. Ovšem kdyby náhodou se mělo stát, že budou nuceni zavřít, nepoloží se spolu s firmou i náš oddíl. Odtrhnout ho pak narychlo třeba uprostřed rozběhlé závodní sezony, pokud se nějaké v roce 2021 dožijeme, by bylo mnohem obtížnější.
Doba postcovidová
I když už neneseme jméno Arény, naši závodníci a trenéři tam dodnes v určité míře působí. Přednost jsme vždy dávali pobočce v Jinonicích, která je nám svým uspořádáním a atmosférou příjemnější. Stále je to místo, které nás spojuje a kde se dá s velkou činkou absolvovat kvalitní trénink.
V roce 2022 probíhá přejmenování tělocvičny z Arény Pavly Kladivové na Aréna Gym a s novým vedením je domluven první novodobý kurz velké činky pod vedením Veroniky Břízové. Během 4 - 5 hodin se účastníci kurzu věnují aktivně osvojení si a zlepšení technik dřepu, benčpresu a mrtvého tahu včetně pohybové přípravy pro tyto cviky. Kurz proběhl v jinonické Aréně. V dalších letech budou kurzy v případě zájmu opakovány.
Bojujeme dál, jsme přece Gladiátoři!
Samozřejmě v průběhu let se členská základna obměňuje. Někdo odchází a jíní zájemci o sport přicházejí. Někdo vydrží sezónu, někdo se pro to nadchne jako my, na celý život. Není nic hezčího, než když se nám podaří ke sportu přivádět nováčky a provádět je jejich prvními závody, trénovat spolu a třeba zajít i na kafe nebo spolu uspořádat nějaký výlet. Je příjemné vidět, že v oddíle vznikají i nová přátelství.
Univerzitní trojboj.
Úvodní - nultý ročník Akademického mistrovství České republiky v klasickém silovém trojboji proběhl v sobotu 4. června 2022 v Benešově. Náš oddíl na soutěž vyslal Marka J. Jiříka, který reprezentoval ČZU v Praze.
Samotná soutěž se uskutečnila pod záštitou České asociace univerzitního sportu. (organizátor soutěže).
Pořádáním soutěže byl pověřen ČSST Sportovní klub ZLOBR Sedlčany.
Startovalo se v běžných váhových kategorií. Soutěž byla určena pro všechny studenty vysokých a vyšších odborných škol bez omezení věku.
Vítěz váhové kategorie získal titul "Akademický mistr ČR v klasickém silovém trojboji pro rok 2022", na jehož základě mohl žádat na své fakultě o sportovní stipendium.
Marek Josef Jiřík se na této soutěži umístil 2. ve své váhové kategorii výkony 242,5 kg v dřepu, 140,0 kg v benči a 262,5 kg v mrtvém tahu. Celkově nazvedal 645,0 kg.
Nejen RAW, ale i dresy!
V roce 2023 jsme si jako jeden z hlavních cílů vytyčili osvojit si závodění v podpůrném vybavení. Silový trojboj má v IPF/ČSST dvě divize a to RAW, neboli Unequipped
- bez podpůrného vybavení a EQUIPPED - s podpůrným vybavením. Takže jsme se učili o superdresech na dřep a mrtvý tah a triku na benč pres. V tomto směru se ze sportu pro jednotlivce stává sport pro celý tým, protože závodník je odkázán na to, jak ho do dresu jeho handleři ustrojí. Obléct závodníkovi dres nebo triko správně není žádná legrace. V případě, že dres nesedí, jak má, výkon sportovce může výrazně klesnout.
No a protože jsme fakt makali, teda hlavně Věra a Petra, naše závodnice kategorie masters, tak naše první závody v podpůrném vybavení nebyly nic menšího, než rovnou mistrovství Evropy.
Ve dnech 5. – 9. července 2023 se v Parkhotelu v Plzni uskutečnilo Mistrovství Evropy masters v silovém trojboji v podpůrném vybavení. Pořadatelem s pověřením evropské federace byl Český svaz silového trojboje, který historicky uspořádal nejvíce evropských šampionátů pro veterány. Naše závodnice tedy jeli do známé destinace. Šampionátu se zúčastnili trojbojaři ze 17 evropských zemí.
Holky nastoupily druhý soutěžní den. V dopolední části v ženách M2 startovala Petra Mlejnková v kategorii žen -57 kg a Věra Fišerová v kategorii žen -76 kg. Petra ve své kategorii získala stříbrnou medaili a navíc s národními rekordy v jednotlivých disciplínách. Věra obsadila čtvrté místo. Na první závody velký úspěch.
Na 31. Otevřeném mistrovství ČR mužů, žen, juniorů, mladších juniorů a masters v silovém trojboji brali Petra i Věra zlaté medaile a Petra navýšila o pár kilo národní rekordy v benči a mrtvém tahu.
Nový přírůstek mezi oddílové trenéry
V lednu roku 2024 se konalo školení trenérů ČSST III: třídy a naše řady se rozrostly o dalšího trenéra silového trojboje. Stanislav Mlejnek se tak spolu s již stávajícími trenéry (Veronikou Břízovou a Davidem Kocourkem) bude starat o závodníky a rozvoj trojboje, ale především může i nadále doprovázet svou ženu Petru Mlejnkovou na všech závodech včetně mezinárodních. Od 1. 1. 2024 smí na mezinárodní závody jako doprovod závodníka do rozcvičovny pouze trenér ČSST.
Na školení se v probírá teorie i praxe techniky jednotlivých disciplín a použití podpůrného vybavení v silovém trojboji pro divizi RAW i EQ, výklad nových pravidel silového trojboje IPF, soutěžní řád ČSST a důležité informace pro administrativu při národních i mezinárodních závodech. Tématem jsou i výživa sportovce, nejmodernější doplňky výživy a programování a tvorba silových tréninků..
Jméno a logo Powerlifting Gladiators z. s.
Nové logo, které pro oddíl Powerlifting Gladiators z. s. navrhla a nakreslila členka Eliška Svítilová, odráží minulost oddílu. Především to, odkud současný oddíl vzešel, tedy jsou tam schované jak v logu, tak v samotném jméně oddílu odkazy na Arénu Pavly Kladivové.
Původní logo Arény Pavly Kladivové byla helma z ánfasu (pohled zpředu). My jsme si ji vypůjčili, přetvořili, otočili ji doprava, takže na novém logu je helma z profilu. Otočení helmy naznačuje, že se vydáváme jako nový oddíl novým směrem. Do chocholu, který tato helma standardně mívá z načerveno obarvených koňských žíní, jsme nechali přidat nápis "GLADIATORS". Tento nápis je složen z písma, které Eliška navrhla speciálně pro toto logo. Písmeno "O" v nápisu nahrazuje šedivý - ocelový kotouč, který býval v minulosti honě používán k tréninku. Ostatní nápisy jsou podobným fontem, který v minulosti používala i Aréna, protože se nám líbilo, našli jsme podobné a použili ho.
V dolní části helmy můžete na některém vyobrazení loga najít nápis "BORN IN ARENA" (česky "ZROZENI V ARÉNĚ"). Tím opět odkazujeme jednak na Arénu Pavly Kladivové a druhak na to, že každý gladiátor se rodí (a historicky většinou i umíral) v aréně za halasného pokřiku publika. Při našich tréninzích se železem může dojít na pot, krev a slzy stejně jako u gladiátorů.
Veškerý materiál s logem oddílu je určen výhradně jeho členům a případně rodinným příslušníkům. Až uvidíte toto logo na závodech, budete přesně vědět, komu patří.